Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artykuły
Pieluszki AIO
Jak prać pieluszki wielorazowe
Jak prać?

Jak prać pieluszki wielorazowe oraz akcesoria

Pieluszki, wkłady, oraz inne akcesoria wielorazowe, można oczywiście prać w pralce automatycznej, jednak aby zachowały jak najdłużej swoje właściwości oraz aby uniknąć zniszczenia, prać należy je w konkretny sposób.

Każdy producent przekazuje informacje odnośnie prania swoich wyrobów, jednak poniżej przedstawiam uniwersalny sposób, dzięki któremu pieluszki długo będą nam służyły i będą w świetnej kondycji

Krok pierwszy:

Przygotowujemy pieluszki do prania poprzez rozpięcie napek/rzepów, wyjmujemy wkłady chłonne  z kieszonek, a języki w AIO wyjmujemy na zewnątrz.

Przy umieszczaniu pieluszek w bębnie, staramy się aby nie był całkowicie zapełniony. W ten sposób środki czyszczące dotrą do każdej pieluszki i wkładu. Nie ma obaw, że któraś pieluszka nie zostanie doprana ze względu na zbyt dużą „ciasnotę” w bębnie.

Krok drugi:

Przed praniem właściwym konieczne jest wypłukanie pieluszek w samej wodzie lub w niewielkiej ilości detergentu.

Jest to niezwykle ważna czynność. Dzięki temu podczas właściwego prania, pieluszki są już wstępnie wyczyszczone z brudu, nie piorą się z zawartością( mocz i kał) a co za tym idzie, będą dokładnie wyprane.

Krok trzeci:

Do wyboru mamy dwa sposoby postępowania, pranie w 60 stopniach lub w 40 stopniach z zastosowaniem odkażacza.

*Wybierając sposób nr 1 nastawiamy długi program prania w 60 stopniach (około 1,5-2,5h), przy obrotach 800-1200 ( nie należy ustawiać zbyt wysokich obrotów – nie są potrzebne i mogą skracać żywotność pieluszek), dodajemy detergent zgodnie z zaleceniami na opakowaniu proszku (ilość uzależniona jest od twardości wody, ilości prania oraz stopnia zabrudzenia, gdzie pieluszki uznajemy za BARDZO BRUDNE). Niekiedy można do prania w 60 stopniach dodać także odkażacz, jeśli chcemy mieć pewność, że bakterie kałowe zostały zabite. Niektóre pralki niedogrzewaną temperatury do 60 stopni lub utrzymują ją zbyt krótko (aby bakterie zginęły temperatura 60st. musi utrzymać się przez min. 20 minut).

*Pranie w temperaturze 40 stopni jest łagodniejsze dla pieluszek, jednak wymaga stosowania odkażacza, aby zabić wszystkie bakterie

Ogólnie prania pieluszek w konkretnej pralce trzeba się nauczyć, poznać pralkę i sposób w jaki pierze. Niekiedy wystarczy pranie tylko w 60 stopniach, niekiedy konieczne będzie dodanie odkażacza, aby idealnie doprać plamy. Czasem potrzebujemy również dodatkowego płukania,  aby dokładnie sprać środek piorący.

 

Krok czwarty:

DETERGENT to niezwykle istotna kwestia podczas prania pieluszek. Ważne, aby prać w proszku do białego, który zawiera wybielające związki tlenowe (5-15%). Proszek taki zawiera środki powierzchniowo czynne (15-30%) , najlepiej dopiera plamy i zabija bakterie. Zwróćmy także uwagę, by proszek zawierał maksymalnie 5%mydła.

Nie należy stosować płynów do płukania gdyż przyczyniają się do zmniejszenia chłonności i szybszego zużywania. Nie polecamy również stosowania mydła, które obkleja włókna i czyni wkłady oraz pieluszki zatłuszczonymi.

Krok piąty:

SUSZENIE- o ile wkłady możemy spokojnie suszyć w suszarkach bębnowych (chyba, że producent zaleca inaczej), tak kieszonki i AIO już z kilkoma zastrzeżeniami. Jeśli koniecznie chcemy suszyć pieluszki w suszarce, należy wybierać program delikatny. Niestety stosując suszarkę bębnową istnieje obawa szybszego niszczenia pieluszek i gumek.

Suszenie otulaczy w suszarkach bębnowych stanowczo odradzam.

Najlepszym rozwiązaniem do suszenia byłoby swobodne schnięcie na świeżym powietrzu, lub w pomieszczeniu. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

 Należy także uważać na suszenie na kaloryferach. Nie można dopuścić do zetknięcia PULu z powierzchnią kaloryfera, gdyż może przyczynić się do rozwarstwienia i utraty właściwości hydrofobowych. Chcąc stosować suszenie na grzejnikach, umieszczajmy pieluszki, tak aby powierzchnia grzejąca dotykała wnętrza (kieszonki, języka AIO).

Pieluszek nie prasujemy żelazkiem

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl